Перевищення у ФОП та що тепер робити?
19февраля
Lopan | <center>Перевищення у ФОП та що тепер робити?</center>

Перевищення у ФОП та що тепер робити?

Цікава ситуація!
"Складаючи річну декларацію з єдиного податку по ФОП-у я виявила перевищення усіх можливих меж
Виявилося, що підприємець ( ССО 2 група) перевищив 1,5 млн. грн. за 2019 рік і це виявилося аж тепер – на початку лютого… Адже декларація річна, то й у виписку банку особливо не спішила "заглядати". Всього на рахунок підприємця протягом 2019 року надійшло 2, 3 млн. грн.

Що тепер? Яка відповідальність світить підприємцю?
Як виявилося, перевищення граничної межі доходу в 1,5 млн. мало місце ще у жовтні 2019 року.
Підприємець, як "мале дитя", я йому говорю- говорю, а він мене не чує. Скажіть хоч ви йому які його чекають наслідки, може хоч вас послухає.."

З такою ситуацією у лютому стикається не один бухгалтер …

Отже, давайте разом з’ясуємо податкові наслідки, того що відбулося.

1. ПЕРЕВИЩЕННЯ МЕЖІ ДЛЯ СПРОЩЕНЦЯ

Відбулося перевищення граничної межі доходу, що передбачена для платника єдиного податку 2 групи
Можливі два варіанти розвитку подій:
  1. Перейти у "вищу" групу;
  2. Перейти на загальну систему оподаткування з кварталу наступного за кварталом у якому відбулося перевищення граничної межі.

- Як перейти у вищу групу?
Слід було подати заяву про застосування ССО у строк не пізніше 20-го числа місяця, що настає за календарним кварталом, у якому було перевищення (п. 293.8 ПКУ) Тобто, до 20.01. А зараз лютий… отже цей варіант "прошляпили" …

Тепер нам світить єдиний варіант – перехід на загальну систему оподаткування, причому перехід на загальну - автоматом.

Відколи?
З 1 -го числа кварталу наступного за кварталом "перевищення". У нас перевищення мало місце у 4-му кварталі 2019 року – отже, з 1.1.2020 наш ФОП-ик на загальній системі оподаткування.

2. ОПОДАТКУВАННЯ СУМИ ПЕРЕВИЩЕННЯ

Перевищення оподатковується за ставкою 15% для ФОП-а та подвійний розмір єдиного податку для юридичної особи. Отже, для нашого ФОП-а розмір підвищеного розміру єдиного податку становить 120 тис. грн. ( 2300 – 1500) * 15%.

Коли заплатити?
Єдиний податок, нарахований за перевищення обсягу доходу, сплачується протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал ( 295.7 ПКУ).

3. ПЕРЕВИЩЕННЯ МЕЖІ ДЛЯ РРО.

О так! Ми перевищили межу, яка по статті 296.10 ПКУ дозволяє не застосовувати РРО при здійсненні розрахункових операцій. Йдеться про межу в 1 млн. протягом календарного року.

А це означає, що з 1.1.2020 року у разі здійснення розрахункових операцій – застосування РРО для нас є обов’язковим.

А якщо у січні 2020 року ми вже встигли прийняти виручку на поточний рахунок? Якщо виручка нам надійшла з поточних рахунків інших осіб- все "гуд". Але у нас – еквайринг!!!. Тобто , у нас торгова точка (магазин) і покупці оплату здійснювали карткою, через "наш" платіжний термінал. У цьому випадку операція – розрахункова, та вимагає застосування РРО.

Яка відповідальність?
За перше порушення санкція 1 грн. , а повторне протягом року – 100% прийнятих коштів без застосування РРО ( стаття 17 ЗУ Про РРО) . Так було до 31.12.2019 року включно. Але з урахуванням змін внесених до закону про РРО – згідно пункту 11 Закону України від 20 вересня 2019 року № 128-IX, з 01.01.2020 до 1.10.2020 року:

"11. Тимчасово, до 1 жовтня 2020 року, санкції, визначені пунктом 1 статті 17 цього Закону, застосовуються в таких розмірах:

10 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;

50 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення".

4. ПЕРЕВИЩЕННЯ МЕЖІ ДЛЯ ПДВ.

О, так! З 1 січня 2020 року ФОП на загальній системі оподаткування. А це значить – у нього обов’язок зареєструватися платником ПДВ у разі перевищення за останні 12-ть місяців оподатковуваних операцій у сумі 1 млн. грн.
Звісно перевищення 1 млн. за останні 12-ть місяців має місце. У такому разі, до 10 січня 2020 року підприємцю слід було подати заяву на реєстрацію платником ПДВ. Звісно, що заяву ніхто не подавав… Отже, з 11-го січня наш ФОП вважатиметься платником ПДВ у частині ПДВ- зобов’язань, але без права на ПДВ кредит . До того часу, поки не зареєструється платником ПДВ. Після такої реєстрації – у нього з’явиться право на ПДВ кредит.

Отже , у підсумку що ми маємо.
Перевищення ТРЬОХ граничних меж:
  • 1 500 000 грн. протягом календарного року – право перебування на ССО у 2 -ій групі
  • 1 000 000 грн. протягом календарного року – право працювати без РРО
  • 1 000 000 грн. за останні 12-ть місяців – обов’язкова реєстрація платником ПДВ для загально системника. Цікаво, що якщо б ми встигли перейти у 3 тю групу за ставкою 5% – то перевищення 1 млн за останні 12-ть місяців не зобов’язувало б нас зареєструватися платником ПДВ.
На момент звернення , підприємець уже встиг наторгувати за січень на 560 000 грн…
Податкові наслідки пропоную порахувати самостійно.

А це будучи на загальній системі оподаткування 18% + 1,5% від чистого доходу, ЄСВ 22% ( але не вище ніж від суми 15-ти мінімалок за місяць) + ПДВ 20%.

Ситуація нагадує або пан або пропав… Що робити? Звітувати за 2019 рік у сумі до 1 млн., та відкривати іншого ФОП-а через якого продовжити роботу. А з цим що? Нічого. Припинити обороти та подавати пусту звітність. А через три роки закрити… Це так, "згрубшого" Улыбаюсь


Текст підготовлений Мар’яною Кавин спеціально для LOPAN group.

Мар’яна Кавин:
• Незалежний податковий консультант та практикуючий бухгалтер з 1998 року
• Сертифікати: САР, СІРА, АССА DipIFR, IFA-внутрішній аудит.


Реєстрація на найближчий семінар Мар’яни за посиланням https://event.lopan.com.ua/ru/events/28-04-2020-kavyn-m-ru/


Реєстрація на семінар
Cвязь
с горячей линией

Ожидайте, пожалуйста, звонок на ваш мобильный телефон

00мин: 30сек

Для мгновенной связи с горячей линией введите, пожалуйста, свой номер мобильного телефона